Milliy gvardiyasi bo‘linmalariga kontrakt bo‘yicha harbiy xizmatga nomzodlarni saralash
Saralashda O‘zbekiston Respublikasining umumiy o‘rta yoki o‘rta maxsus (boshlang‘ich, o‘rta, o‘rta maxsus professional) yoxud oliy ma’lumotga ega bo‘lgan quyidagi fuqarolari ishtirok etishlari mumkin:
- 18 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan shaxslar;
- muqaddam kontrakt bo‘yicha harbiy xizmatni o‘tagan 40 yoshgacha bo‘lgan shaxslar;
- rezervdagi va zaxiradagi 40 yoshgacha bo‘lgan ofitserlar.
Bunda, erkak jinsidagi nomzod O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari safida muddatli harbiy xizmatni o‘tagan (o‘tayotgan) yoki safarbarlik chaqiruvi rezervida harbiy xizmatni o‘tagan yoxud oliy ta’lim muassasalari harbiy tayyorgarlik kurslarida o‘qishni tugatgan bo‘lishi, shuningdek harbiy ro‘yxatda turgan bo‘lishi kerak.
Kontrakt bo‘yicha harbiy xizmatga kirish istagini bildirgan fuqaro doimiy yashash joyidagi Milliy gvardiya bo‘linmasiga ariza bilan murojaat qiladi. Vaqtincha yashash joyi bo‘yicha tahsil olayotgan yoki rasmiy mehnat faoliyati bilan shug‘ullanayotgan fuqarolar ushbu hududdagi Milliy gvardiya bo‘linmasiga murojaat qilishlari mumkin.
Hujjatlar to‘liq va ulardagi ma’lumotlar to‘g‘ri bo‘lgan hollarda nomzod shu vaqtning o‘zida jismoniy tayyorgarlik sinovidan o‘tkaziladi. Jismoniy tayyorgarlik sinovidan muvaffaqiyatli o‘tgan nomzod suhbatga kiritiladi.

Отбор кандидатов на военную службу по контракту в подразделения Национальной гвардии
Военная служба по контракту - военная служба, которую проходят граждане, поступившие на фактическую военную службу в Вооруженные Силы на добровольной основе по контракту, заключенному с государством через Национальную гвардию.
В отборе могут участвовать следующие граждане Республики Узбекистан с общим средним или средним специальным (начальным, средним, средним специальным профессиональным) или высшим образованием:
- лица в возрасте от 18 до 30 лет;
- лица моложе 40 лет, прошедшие военную службу по предыдущему контракту;
- офицеры до 40 лет в резерве и резерве.
При этом кандидат - мужчина должен пройти (являться) призывником в Вооруженных Силах Республики Узбекистан или служить в мобилизационном резерве или окончить курсы военной подготовки в высших учебных заведениях, а также быть в списке военообязанных.
Гражданин, желающий поступить на военную службу по контракту, обращается в часть Национальной гвардии с заявлением по месту постоянного проживания. Граждане, которые учатся по месту временного проживания или занимаются формальной трудовой деятельностью, могут обращаться в подразделение Национальной гвардии в этом районе.
Если документы заполнены и информация в них верна, кандидат будет одновременно проверяться на физическую подготовку. Кандидаты, успешно сдавшие тест на физическую подготовку, будут опрошены.