Lyublyanada Sloveniya-O‘zbekiston biznes forumi bo‘lib o‘tdi
Forumda Sloveniya Respublikasi Iqtisodiyot, turizm va savdo vaziri Matyaj Xan, O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Akram Aliyev, ikki mamlakat vazirlik va idoralari, tarmoq birlashmalari va Savdo-sanoat palatalari rahbarlari ishtirok etdi.
Akram Aliyev o‘z nutqida Sloveniyada Sloveniya barqaror rivojlanib, sanoat va energetikasiga innovatsiyalarni faol jalb qilib kelayotgani hamda O‘zbekistonning ulkan sanoat, resurs va eksport salohiyatiga asoslangan ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri munosabatlar o‘rnatish muhimligini ta’kidladi.
O‘zaro tovar ayirboshlashda ijobiy tendentsiya kuzatilmoqda: agar 2024-yil yakuniga ko‘ra tovar ayirboshlash hajmi 176 million dollarni tashkil etgan bo‘lsa, joriy yilning birinchi choragida bu ko‘rsatkich 127 million dollardan oshdi. Xizmat ko'rsatish, tayyor to'qimachilik mahsulotlari, kimyo mahsulotlari, mexanik qurilmalar, tosh, keramika va gipsdan tayyorlangan buyumlar, mebel va boshqalar asosiy o'rinlarni egallaydi.
Shu bilan birga, spiker ikki mamlakat iqtisodiyotlari imkoniyatlarini tahlil qilish asosida hamkorlikni rivojlantirishning eng istiqbolli yo‘nalishlariga alohida to‘xtalib o‘tdi. Gap qishloq xoʻjaligi, oziq-ovqat mahsulotlari, farmatsevtika, kabel va sim mahsulotlari ishlab chiqarish, gidroelektr stansiyalarini qurish kabi sohalarda yuqori qoʻshimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarish boʻyicha qoʻshma loyihalarni amalga oshirish haqida bormoqda.
Shu bilan birga, investorlar manfaatlariga javob beradigan, mamlakat iqtisodiyotini sifat jihatidan o‘zgartirish va barqarorligini mustahkamlashga xizmat qiluvchi yangi qo‘shma tashabbuslarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga to‘liq tayyorlik bildirildi.
O‘z navbatida, Sloveniya Respublikasi Iqtisodiyot, turizm va savdo vaziri Matyaj Xan forumda so‘zga chiqib, O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar ko‘lamini yuqori baholab, sloveniyalik tadbirkorlarni O‘zbekiston bozoriga faol kirib borishga chaqirdi.
Forum davomida B2B va G2B tarzidagi uchrashuvlar tashkil etilib, bu ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillariga o‘zaro tajriba almashish va hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini o‘rganish uchun noyob imkoniyat yaratdi.
Tadbir davomida investitsiyaviy hamkorlik, farmatsevtika, shahar infratuzilmasini qurish, mis mahsulotlari ishlab chiqarish, meva-sabzavot mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash, temir yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish, mikro GESlar qurish, shuningdek, elektrotexnika sanoatining boshqa sohalarida munosabatlarni yanada rivojlantirish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga qaratilgan bir qator kelishuv va shartnomalar almashildi.

В Любляне прошёл словенско-узбекский бизнес-форум
Спикерами на Форуме выступили министр экономики, туризма и торговли Республики Словения Матьяж Хан, заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Акрам Алиев, руководители министерств и ведомств, отраслевых объединений и торгово-промышленных палат обеих стран.
В своём выступлении Акрам Алиев отметил важность налаживания прямых контактов и партнёрских отношений между деловыми кругами двух стран, основанных на сочетании высоких технологий, устойчивого развития и ориентации на инновации в промышленности и энергетике Словении и огромном промышленном, ресурсном и экспортном потенциале Узбекистана.
Наблюдается позитивная динамика развития двусторонней торговли: если по итогам 2024 года товарооборот составил 176 млн долларов, то уже за первый квартал этого года этот показатель превысил 127 млн долларов. Основными позициями являются услуги, готовая текстильная продукция, химическая продукция, механические устройства, изделия из камня, керамики и гипса, мебель и другие.
Вместе с тем, спикер подчеркнул наиболее перспективные направления развития сотрудничества, основанные на анализе возможностей экономик двух стран. Речь о реализации совместных проектов по выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью в сферах сельского хозяйства, производства продуктов питания, фармацевтике, производства кабельно-проводниковой продукции, строительстве гидроэлектростанций.
В то же время была выражена полная готовность оказывать всестороннюю поддержку новым совместным инициативам, соответствующим интересам инвесторов и способствующим качественной трансформации и укреплению устойчивости экономики страны.
В свою очередь, министр экономики, туризма и торговли Республики Словения Матьяж Хан, выступая на форуме, высоко отметил масштаб проводимых в Узбекистане реформ и призвал словенских предпринимателей активно осваивать узбекский рынок.
В ходе форума организованы встречи в формате B2B и G2B, которые предоставили представителям деловых кругов обеих стран уникальную возможность для обмена опытом и изучения перспективных направлений сотрудничества.
В рамках мероприятия состоялся обмен рядом соглашений и контрактов, направленных на дальнейшее развитие сотрудничества и реализацию совместных проектов в таких сферах, как инвестиционное партнёрство, фармацевтика, строительство городской инфраструктуры, производство медных изделий, хранение и переработка плодоовощной продукции, развитие железнодорожной инфраструктуры, строительство микрогидроэлектростанций, электротехническая отрасль, а также в ряде других перспективных направлений.