Samarqandda Ikkinchi O‘zbekiston–Xitoy hududlararo forumi bo‘lib o‘tdi
2025 yil 1–2 iyun kunlari “Silk Road Samarkand” xalqaro sayyohlik markazida Ikkinchi O‘zbekiston–Xitoy hududlararo forumi bo‘lib o‘tdi. Ushbu forum O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash, hududlararo hamkorlikni rivojlantirish, investitsiya va biznes aloqalarini kengaytirishga qaratilgan.
Forumda ikki mamlakatning biznes doiralari, davlat organlari, hududiy ma’muriyatlar, ilmiy va ta’lim muassasalaridan 2800 nafardan ortiq vakillar ishtirok etdi.
O‘zbekiston delegatsiyasiga O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Xo‘jaev rahbarlik qildi. Tadbirda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari Ilzat Qosimov ham ishtirok etdi.
Forum ochilish marosimida so‘zga chiqqan Jamshid Xo‘jaev, bugungi kunda Xitoy O‘zbekistonning eng yirik savdo va investitsiyaviy hamkori ekanini ta’kidladi. So‘nggi besh yil mobaynida ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi ikki barobarga oshgan bo‘lib, 2024 yil yakunida 13 milliard AQSH dollariga yetdi. 2017 yilga nisbatan Xitoyning O‘zbekistonga yo‘naltirgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalari 5 barobarga, qo‘shma korxonalar soni esa 3 barobarga ko‘payib, 3700 tadan oshdi.
O‘zbekiston va Xitoy energetika, kimyo sanoati, mashinasozlik, to‘qimachilik, qurilish materiallari ishlab chiqarish, maishiy texnika va qishloq xo‘jaligi sohalarida qator qo‘shma loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirmoqda.
“Jahon iqtisodiyotidagi murakkab vaziyat hamkorlikni yanada chuqurlashtirish uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda”, — dedi spiker. U forum doirasida tashkil etilgan savdo-iqtisodiy forum va ikki mamlakat mahsulotlari ko‘rgazmasi yangi yirik loyihalar bo‘yicha kelishuvlar tuzish uchun samarali maydoncha bo‘lishiga ishonch bildirdi.
Forum doirasida “Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston” temir yo‘lini qurish bo‘yicha strategik ahamiyatga ega loyiha amaliy fazaga kirgani alohida ta’kidlandi. Ushbu loyiha O‘zbekistonning mintaqaviy logistika markazi sifatidagi rolini yanada mustahkamlaydi.
Shuningdek, O‘zbekiston–Xitoy sherikchiligi ikki xalq farovonligiga xizmat qilishi va yangi loyihalar, texnologiyalar hamda ilmiy ishlanmalar orqali kelgusida yanada mustahkamlanishi qayd etildi.
1 iyun kuni forum doirasida Shensi, Ichki Mongoliya, Sinjon-Uyg‘ur avtonom rayoni, Ninsya-Huvey, hamda Shandun, Xeyluntszyan va Gansu kabi Xitoy provinsiyalari rahbarlari bilan qator ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazildi. Hududlararo hamkorlikni kengaytirish va investitsiya loyihalarini amalga oshirish istiqbollari muhokama etildi.
Shuningdek, Shaanxi Construction Engineering, Yalan Textile, Shaanxi Coal and Chemical Industry kabi 20 ga yaqin Xitoy kompaniyalari vakillari bilan muzokaralar olib borildi.
Forum doirasida qator kelishuvlar imzolandi hamda ikki mamlakat ishbilarmon doiralari mahsulotlari ko‘rgazmasi tashkil etildi. Tadbir O‘zbekiston hududlari va Xitoy provinsiyalari o‘rtasidagi keng qamrovli sheriklikni mustahkamlash yo‘lida muhim qadam bo‘ldi hamda uzoq muddatli hamkorlikka bo‘lgan yuqori qiziqish va ishonchni yana bir bor namoyon etdi.
Shuningdek, ilm-fan va ta’lim, innovatsiyalar, qishloq xo‘jaligi va ayollarni qo‘llab-quvvatlash yo‘nalishlarida panel sessiyalar ham o‘tkazildi. Bu esa ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikning keng qamrovli va ko‘p qirrali ekanini yaqqol ko‘rsatdi.

В Самарканде прошёл Второй узбекско-китайский межрегиональный форум
1–2 июня 2025 года в международном туристическом центре “Silk Road Samarkand” состоялся Второй узбекско-китайский межрегиональный форум, направленный на укрепление стратегического партнёрства между Узбекистаном и Китаем, развитие межрегионального взаимодействия, а также расширение инвестиционных и деловых связей.
В форуме приняли участие более 2800 представителей деловых кругов, органов власти, региональных администраций, научных и образовательных учреждений обеих стран.
Узбекскую делегацию возглавил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев, в мероприятии также принял участие заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Ильзат Касимов.
Выступая на церемонии открытия, Жамшид Ходжаев подчеркнул, что на сегодняшний день Китай является крупнейшим торговым и инвестиционным партнёром Узбекистана. За последние пять лет товарооборот между странами удвоился и по итогам 2024 года достиг 13 миллиардов долларов. Объём прямых китайских инвестиций в Узбекистан вырос в 5 раз по сравнению с 2017 годом, а число совместных предприятий увеличилось в 3 раза, превысив 3700.
Узбекистан и Китай успешно реализуют совместные проекты в сферах энергетики, химической промышленности, машиностроения, текстиля, производства строительных материалов, бытовой техники и сельского хозяйства.
«Сложная экономическая ситуация в мире создаёт новые возможности для ещё более тесного сотрудничества», — отметил спикер. Он выразил уверенность, что проводимые в рамках форума торгово-экономический форум и выставка продукции двух стран станут площадками для заключения соглашений по новым крупным проектам.
Отдельное внимание в рамках форума было уделено реализации стратегически важного проекта строительства железной дороги “Китай–Киргизия–Узбекистан”, которому уже дан старт. Этот проект значительно укрепит роль Узбекистана как логистического хаба в регионе.
Подчеркнуто, что узбекско-китайское партнёрство работает на благо народов обеих стран и будет укрепляться в будущем за счёт новых проектов, технологий и научных разработок.
В рамках форума 1 июня состоялся ряд двусторонних встреч с руководителями китайских провинций, включая Шэньси, Внутреннюю Монголию, Синьцзян-Уйгурский автономный район, Нинся-Хуэй, а также провинции Шаньдун, Хэйлунцзян и Ганьсу. Обсуждены перспективы расширения межрегионального сотрудничества и реализации инвестиционных проектов.
Также проведены переговоры с представителями около 20 китайских компаний, в числе которых Shaanxi Construction Engineering, Yalan Textile, Shaanxi Coal and Chemical Industry и другие.
В рамках форума были подписан ряд соглашений, а также проведена выставка продукции представителей деловых кругов двух стран. Мероприятие стало важным шагом на пути укрепления всестороннего партнёрства между регионами Узбекистана и провинциями Китая, вновь продемонстрировав высокий интерес и доверие к долгосрочному сотрудничеству.
Также были проведены панельные сессии по таким направлениям, как наука и образование, инновации, сельское хозяйство и поддержка женщин, что подчеркнуло широту и многогранность взаимодействия между двумя странами.