O‘zbekiston Bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev Peterburg xalqaro iqtisodiy forumida (PXIF) nutq so‘zladi
2025-06-21 19:00:00 / Yangiliklar
2025-yil 19-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Xodjayev Peterburg xalqaro iqtisodiy forumida (PXIF) ishtirok etdi. Tadbir doirasida u “Energetika bozoridagi global muvozanat: ishlab chiqaruvchilar va iste’molchilar manfaatlari o‘rtasida muvofiqlik izlash” mavzusidagi panel sessiyasida nutq so‘zladi.
Mazkur muhokamada OPEK Bosh kotibi Haysam al-Gays, Turkiya Energetika va tabiiy resurslar vaziri Alparslan Bayraktar, Bahrayn Neft va atrof-muhit vaziri Muhammad bin Muborak bin Dayna, Rossiya Federatsiyasi Hukumatining Rais o‘rinbosari Aleksandr Novak hamda Vengriya va Serbiya vazirliklari vakillari ishtirok etdi.
Jamshid Xodjayev o‘z nutqida, O‘zbekistonning “yashil” energetikani rivojlantirishga qat’iy intilayotganini, bu borada mamlakatning tabiiy salohiyati va investorlar uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlarga tayanganini alohida ta’kidladi:
“So‘nggi yillarda amalga oshirilgan izchil institutsional va huquqiy islohotlar O‘zbekistonning investitsion jozibadorligini, xususan, yashil energetika sohasida tubdan o‘zgartirdi. Bugun yoqilg‘i-energetika tizimi misli ko‘rilmagan transformatsiyani boshdan kechirmoqda, va energetik o‘tish ishlab chiqaruvchilar va iste’molchilar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikning yangi tamoyillarini shakllantirmoqda.”
Shunday qilib, O‘zbekistonda “yashil” o‘tishning asosini nafaqat tabiiy resurslar, balki bozor tamoyillariga asoslangan rag‘batlantiruvchi va huquqiy mexanizmlar tizimi ham tashkil etadi.
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida energetika tizimini modernizatsiya qilishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirildi. Natijada, energiya tizimining o‘rnatilgan quvvati 50 foizga oshib, 25 GVt ga yetdi. Quyosh va shamol energetikasi asosida 3,5 GVtdan ortiq quvvatlar ishga tushirildi. Energiya saqlash imkoniyatlari ham bosqichma-bosqich kengaymoqda. 2030-yilga borib elektr energiyasi ishlab chiqarishni 135 milliard kVt·soatga yetkazish, qayta tiklanuvchi energiya manbalarining o‘rnatilgan quvvatini esa 5 barobardan ko‘proqqa — 20 GVtdan oshirish rejalashtirilgan dastur qabul qilindi. Shuningdek, Yevropa mamlakatlariga “yashil” energiya eksportini o‘z ichiga olgan mintaqaviy tashabbuslar ham amalga oshirilmoqda,” — deya ta’kidladi Jamshid Xodjayev.
Panel sessiyasi ishtirokchilariga, sohaga oid barcha loyihalar davlat-xususiy sheriklik tamoyillari asosida va to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb etgan holda amalga oshirilayotgani haqida ham ma’lumot berildi.
“O‘zbekistonda quyosh, shamol va suv resurslaridan foydalanib yangi elektr ishlab chiqarish quvvatlarini yaratish uchun ulkan imkoniyatlar mavjud — bu Xudoning in’omidir. Eng to‘g‘ri yo‘l — bu salohiyatdan to‘liq foydalanishdir, ayniqsa, investorlarni jalb etuvchi qulay investitsiya muhiti yaratilgan sharoitda,” — dedi spiker.

Заместитель Премьер-министра Узбекистана Жамшид Ходжаев выступил на Петербургском международном экономическом форуме (ПМЭФ)
2025-06-21 19:00:00 / Новости
19 июня 2025 года заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев принял участие в работе Петербургского международного экономического форума (ПМЭФ). В рамках мероприятия он выступил на панельной сессии «Мировой рынок ТЭК в поисках баланса между интересами производителей и потребителей».
Среди участников обсуждения — Генеральный секретарь ОПЕК Хайсам Аль Гайс, Министр энергетики и природных ресурсов Турции Альпарслан Байрактар, Министр нефти и экологии Бахрейна Мохаммед бин Мубарак бин Дайна, Заместитель Председателя Правительства Российской Федерации Александр Новак, а также представители министерств и ведомств из Венгрии и Сербии.
В своём выступлении Жамшид Ходжаев особо подчеркнул курс Узбекистана на развитие «зелёной» энергетики, основанный на использовании природного потенциала и создании комфортных условий для инвесторов:
«В последнее время последовательные институциональные и правовые реформы кардинально изменили инвестиционную привлекательность Узбекистана, в частности, в сфере "зелёной энергетики". Сегодня топливно-энергетический комплекс переживает беспрецедентную трансформацию, и энергопереход формирует новые принципы взаимодействия между производителями и потребителями».
Таким образом, фундаментом «зелёного» перехода в Узбекистане служат не только природные ресурсы, но и созданная система стимулирующих рыночных и правовых механизмов.
«Под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева были проведены масштабные реформы, направленные на модернизацию энергетической системы. В результате установленная мощность энергосистемы выросла на 50% и достигла 25 ГВт. Введены в эксплуатацию более 3,5 ГВт мощностей на базе солнечной и ветровой энергетики. Последовательно растёт и потенциал хранения энергии. Принята программа, по которой к 2030 году планируется довести объём выработки электроэнергии до 135 млрд кВт·ч, а установленную мощность ВИЭ — увеличить более чем в 5 раз, до свыше 20 ГВт. Реализуются региональные инициативы, включая экспорт "зелёной" энергии в европейские страны», подчеркнул Жамшид Ходжаев.
Обращено внимание участников панельной сессии на то, что все проекты в данной сфере реализуются на принципах государственно-частного партнёрства с привлечением прямых инвестиций.
«В Узбекистане огромные возможности по использованию солнца, ветра и водных ресурсов для создания новых энерговырабатывающих мощностей — это дано Богом. И самый правильный путь — использовать этот потенциал, тем более в условиях созданного комфортного инвестиционного климата, привлекающего инвесторов», - отметил спикер.