Ulan-Batorda O‘zbekiston–Mongoliya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
Joriy yil 23-iyun kuni Mongoliya poytaxti Ulan-Bator shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning davlat tashrifi arafasida O‘zbekiston–Mongoliya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda ikki mamlakatning vazirlik va idoralari, hududlar, tarmoq uyushmalari rahbarlari hamda 300 dan ortiq kompaniya vakillari ishtirok etdi. Forum O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi tomonidan Savdo-sanoat palatasi ko‘magida tashkil etildi.
Forumda O‘zbekiston delegatsiyasiga O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Jamshid Xodjayev, Mongoliya tomoniga esa Mongoliya Bosh vazirining o‘rinbosari Saynbuyangiyn Amarsayxan rahbarlik qildi.
Tadbir moderatorlari sifatida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari Ilzat Kasimov va Mongoliya Milliy savdo-sanoat palatasi Xalqaro hamkorlik departamenti direktori Solongo Enxsayxan ishtirok etdi.
Forum ishtirokchilariga murojaat qilar ekan, Jamshid Xodjayev so‘nggi yillarda Yangi O‘zbekistonda biznes muhiti va investitsiya jozibadorligini yaxshilash bo‘yicha amalga oshirilgan keng ko‘lamli islohotlarga e’tibor qaratdi. Natijada, mamlakat YaIM ikki barobarga oshib, ilk bor $100 milliarddan oshdi, 2024-yilda iqtisodiy o‘sish sur’ati 6,5% ni tashkil etdi. Mamlakatga $70 milliarddan ortiq to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb qilindi.
O‘zbekiston hukumatining xorijiy investorlarni to‘liq qo‘llab-quvvatlashga va qo‘shma loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun barcha shart-sharoitlarni yaratishga tayyor ekanligi yana bir bor tasdiqlandi.
O‘zaro manfaatli hamkorlik uchun ustuvor yo‘nalishlar belgilandi. Jumladan, savdo sohasida meva-sabzavot mahsulotlari, o‘g‘itlar, qurilish materiallari, farmatsevtika, maishiy texnika, to‘qimachilik, poyabzal, go‘sht, charm, jun mahsulotlari eksporti, savdo uylari va ko‘rgazmalar tashkil etish kabi tashabbuslar ilgari surildi.
Ikkala davlat o‘rtasidagi sanoat kooperatsiyasi charm, jun va kaşemirni qayta ishlash, elektr jihozlari, mashinalar va qurilish materiallari ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxonalarni tashkil etish orqali rivojlanadi.
Qishloq xo‘jaligi va chorvachilik yo‘nalishlarida issiqxonalar qurish, tomchilatib sug‘orish texnologiyalarini joriy etish, hosilni saqlash va qayta ishlash bo‘yicha loyihalar ilgari surildi.
Foydali qazilma konlarini qidirish va o‘zlashtirish bo‘yicha qo‘shma loyihalar katta istiqbollarga ega ekani ta’kidlandi.
O‘z navbatida, Mongoliya Bosh vaziri o‘rinbosari Saynbuyangiyn Amarsayxan O‘zbekistonda yaratilgan qulay investitsiya muhitini yuqori baholab, Mongoliya tadbirkorlarini o‘zbek hamkorlari bilan faol va dadil hamkorlik qilishga chaqirdi.
Forum yakunida jun, aralash matolar, to‘qimachilik va charm mahsulotlarini O‘zbekistonda ishlab chiqarishga oid qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha ikki tomonlama hujjatlarni almashish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Forum doirasida “Made in Uzbekistan” milliy mahsulotlari ko‘rgazmasi ochildi, unda o‘zbek ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlari namoyish etildi. B2B va G2B uchrashuvlari o‘tkazildi. Tadbirkorlar amaliy hamkorlik yo‘nalishlarini muhokama qilib, keyingi hamkorlik uchun aniq qadamlarni belgilab olishdi.

В Улан-Баторе прошёл монгольско-узбекский бизнес-форум
23 июня этого года в столице Монголии г.Улан-Баторе, в преддверии государственного визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева, состоялся узбекско-монгольский бизнес-форум, в котором приняли участие руководители министерств и ведомств, региональных администраций, отраслевых объединений и главы более 300 компаний двух стран. Форум организован Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан при содействии Торгово-промышленной палаты.
Делегации на форуме возглавили: с узбекской стороны – заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев, с монгольской стороны – вице-премьер Монголии Сайнбуянгийн Амарсайхан.
Модераторами мероприятия выступили заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Ильзат Касимов и Директор департамента международного сотрудничества Монгольской национальной Торгово-промышленной палаты Солонго Энхсайхан.
Обращаясь с приветственной речью к участникам форума, Жамшид Ходжаев отметил масштабные реформы по улучшению делового климата и привлечению инвестиций, осуществлённые в Новом Узбекистане за последние несколько лет.
В результате объем ВВП удвоился и впервые превысил $100 млрд., темпы экономического роста в 2024 году достигли 6,5%. В страну привлечено свыше $70 млрд. иностранных инвестиций.
Выражена готовность правительства Узбекистана гарантировать всестороннюю поддержку иностранным предпринимателям и создание всех условий для успешной реализации совместных проектов.
Обозначен ряд направлений для взаимовыгодного сотрудничества. В сфере торговли это конкретные инициативы по расширению номенклатуры поставок за счёт плодоовощной продукции, удобрений, стройматериалов, фармацевтики, бытовой техники, текстиля, обуви, мясной продукции, кожи, шерсти, открытию торговых домов и выставок.
Промышленная кооперация между странами будет развиваться за счёт совместных производств по переработке кожи, шерсти и кашемира, производству электротехники и машин, строительных материалов.
Также озвучены инициативы в сфере сельского хозяйства и животноводства, в том числе созданию тепличных хозяйств, внедрению капельного орошения, хранению и переработке урожая.
Большие перспективы имеют совместные проекты по разведке и разработке горнорудных месторождений.
В свою очередь, вице-премьер Монголии Сайнбуянгийн Амарсайхан высоко оценил созданные в Узбекистане инвестиционный климат и призвал монгольский бизнес к активному взаимодействию с узбекскими партнёрами и смелой реализации взаимовыгодных проектов.
По итогам Форума состоялась церемония обмена двусторонними документами по реализации совместных проектов по производстве готовой продукции из шерсти, смешанных тканей, другой текстильной и кожевенной продукции в Республике Узбекистан.
В соответствии с программой, проведено открытие выставки национальных товаров «Made in Uzbekistan», где были представлены товары национальных производителей, «В2В», «G2В» встречи, где предприниматели смогли детально обсудить практические аспекты сотрудничества, наметить конкретные шаги по дальнейшему взаимодействию.