O‘zbekiston–Malayziya biznes-forumi: Hamkorlik istiqbollari va investitsiya imkoniyatlari
Joriy yil 24-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Akram Aliev Malayziya hukumat delegatsiyasi tashrifi doirasida o‘tkazilgan O‘zbekiston–Malayziya biznes-forumida ishtirok etdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari — iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov hamda Malayziya Bosh vaziri o‘rinbosari — energetika o‘tish jarayoni va suv resurslarini transformatsiya qilish vaziri Fadillah bin Yusuf raisligida o‘tkazildi.
Forum doirasida O‘zbekistonning investitsiya imkoniyatlari taqdim etildi, shuningdek, energetika, turizm, farmatsevtika va savdo kabi sohalarda hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Malayziya delegatsiyasi tarkibiga tegishli vazirliklar rahbarlari va biznes vakillari, jumladan Five Petroleum, KK Mart, Chiya, Stone Kingdom, Lestary Energy, Aries Engineering Consultants, MSG Green Energy, Xepa Soul Plattinson, Asetana Trillions kabi kompaniyalar vakillari kiritildi.
Forum doirasida neft-gaz, qishloq xo‘jaligi va savdo sohalarida imzolangan hujjatlar almashinuvi marosimi bo‘lib o‘tdi. Bitimlar qo‘shma korxonalar tashkil etish, barqaror ishlab chiqarishni rivojlantirish va mahsulotlarni mintaqaviy bozorlarga chiqarishni ko‘zda tutadi.
Shuningdek, ikki davlatning ishbilarmon doiralari va davlat idoralari vakillari ishtirokida B2B va B2G uchrashuvlar tashkil etildi.

Узбекско-Малайзийский бизнес-форум: перспективы сотрудничества и инвестиционные возможности
Узбекско-Малайзийский бизнес-форум: перспективы сотрудничества и инвестиционные возможности 24 июня этого года заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Акрам Алиев принял участие в работе Узбекско-Малайзийского бизнес-форума, проведённого в рамках визита правительственной делегации Малайзии.
Мероприятие прошло под председательством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан — министра экономики и финансов Джамшида Кучкарова и заместителя Премьер-министра Малайзии — министра по вопросам энергетического перехода и трансформации водных ресурсов Фадиллаха бин Юсуфа.
В рамках события были представлены инвестиционные возможности Узбекистана, кроме того, участники смогли обсудить перспективы расширения сотрудничества в таких сферах, как энергетика, туризм, фармацевтика и торговля. В состав малайзийской делегации вошли руководители профильных министерств и представители бизнеса, в том числе компании Five Petroleum, KK Mart, Chiya, Stone Kingdom, Lestary Energy, Aries Engineering Consultants, MSG Green Energy, Xepa Soul Plattinson, Asetana Trillions и другие.
В рамках форума состоялась церемония обмена подписанными документами в сферах нефтегаза, сельского хозяйства и торговли. Соглашения предусматривают создание совместных предприятий, развитие устойчивого производства и продвижение продукции на региональные рынки. Также были организованы B2B и B2G-переговоры с участием представителей деловых кругов и государственных органов двух стран.