Yer osti suv resurslarini muhofaza qilish sohasidagi qonunchilik hujjatlari takomillashtirilmoqda
Tadbirda bir qator qonunchilik hujjatlari loyihalari, xususan, “Issiqxona gazlarining chiqarilishini cheklash to‘g‘risida”gi Qonun, “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida”gi Qonun muhokama qilindi.
Bundan tashqari, Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga yer osti suvlariga quduqni qonunga xilof ravishda burg‘ilaganlik uchun javobgarlikni belgilovchi, yer osti suvlaridan nazoratsiz va hisobsiz foydalanganlik uchun javobgarlikni kuchaytiruvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilayotgani, sug‘oriladigan yerlarni boshqa toifaga o‘tkazish bo‘yicha talablar qonun darajasida yana-da kuchaytiriladi, toifasi o‘zgartirilgan yerlardan kelgusida foydalanishga aniq shartlar qo‘yilishi haqida fikr almashildi.
Yer osti suvlaridan ruxsatsiz foydalanish holatlari kamaytirilishi, ushbu sohalardagi huquqbuzarliklar uchun yuridik va jismoniy shaxslarning javobgarligi yana-da oshishi, sohada davlat nazorati samaradorligi kuchaytirilishi, yer osti suvlariga quduqlarni burg‘ilash faoliyati bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlik subyektlari uchun qulayliklar yaratilishi ta’kidlandi.
Shuningdek, majlisda mahalliy Kengashlarning doimiy komissiyalari aʼzolari o‘z fikr va takliflarini bildirishdi.

Совершенствуются законодательные акты в области охраны подземных водных ресурсов
На заседании предварительно обсуждались проект Закона «Об ограничении выбросов парниковых газов», также Закон «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Кроме того, отмечено что в Кодекс об административной ответственности вносятся изменения и дополнения, устанавливающие ответственности за незаконное бурение скважин на подземные воды, ужесточение ответственности за бесконтрольное, неучтенное использование подземных вод. Требования по переводу орошаемых земель в другую категорию ужесточены на законодательном уровне, будут установлены конкретные условия для дальнейшего использования земель, категория которых была изменена.
Будут сокращены случаи несанкционированного использования подземных вод, а также повысится ответственность юридических и физических лиц за правонарушения в этих сферах, повысится эффективность государственного контроля в этой сфере. Создаются условия для субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность по бурению скважин для подземных вод.
Также на мероприятии члены постоянных комиссий местных Кенгашей высказали свои мнения и предложения.