Yer osti suv resurslarini muhofaza qilish sohasidagi qonunchilik hujjatlari takomillashtirilmoqda
Tadbirda bir qator qonunchilik hujjatlari loyihalari, xususan, “Issiqxona gazlarining chiqarilishini cheklash to‘g‘risida”gi Qonun, “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida”gi Qonun muhokama qilindi.
Bundan tashqari, Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga yer osti suvlariga quduqni qonunga xilof ravishda burg‘ilaganlik uchun javobgarlikni belgilovchi, yer osti suvlaridan nazoratsiz va hisobsiz foydalanganlik uchun javobgarlikni kuchaytiruvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilayotgani, sug‘oriladigan yerlarni boshqa toifaga o‘tkazish bo‘yicha talablar qonun darajasida yana-da kuchaytiriladi, toifasi o‘zgartirilgan yerlardan kelgusida foydalanishga aniq shartlar qo‘yilishi haqida fikr almashildi.
Yer osti suvlaridan ruxsatsiz foydalanish holatlari kamaytirilishi, ushbu sohalardagi huquqbuzarliklar uchun yuridik va jismoniy shaxslarning javobgarligi yana-da oshishi, sohada davlat nazorati samaradorligi kuchaytirilishi, yer osti suvlariga quduqlarni burg‘ilash faoliyati bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlik subyektlari uchun qulayliklar yaratilishi ta’kidlandi.
Shuningdek, majlisda mahalliy Kengashlarning doimiy komissiyalari aʼzolari o‘z fikr va takliflarini bildirishdi.

Legislative Acts on the Protection of Groundwater Resources Are Being Improved
During the meeting, a preliminary discussion was held on the draft Law "On Limiting Greenhouse Gas Emissions", as well as the Law "On Amendments and Additions to Certain Legislative Acts of the Republic of Uzbekistan".
It was also noted that amendments and additions are being made to the Code of Administrative Responsibility to establish liability for the illegal drilling of groundwater wells, and to tighten responsibility for the uncontrolled and unaccounted use of groundwater. Legislative requirements for the reclassification of irrigated land have been tightened, and specific conditions will be established for the further use of land whose category has been changed.
These measures aim to reduce cases of unauthorised use of groundwater, increase the accountability of legal entities and individuals for violations in this area, and enhance the effectiveness of state control. Conditions are also being created for business entities engaged in the drilling of groundwater wells.
Additionally, members of the permanent commissions of local Kengashes expressed their views and suggestions during the event.