Kon-geologiya vazirligi hamda “OKMK” AJ hamkorligida soha korxonalari matbuot kotiblari uchun seminar-trening tashkil qilindi
2025-04-24 16:55:00 / Yangiliklar
Seminarda Kon-geologiya vazirligi tizimosti korxonalari matbuot kotiblari, Axborot xizmatlari xodimlari, shuningdek Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi Axborot xizmati mutaxassislari ekspert sifatida ishtirok etishdi.
Dastlab, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi Axborot xizmati xodimi D.Qurbonova vazirlik hamda idoralarda, umuman turli media-tadbirlarda press-reliz tayyorlashda kuzatiladigan kamchiliklar, yutuqli tomonlar, tendensiyalar, jurnalistlar pullini tashkil qilish masalalari haqida ma’lumot berdi.
AOKA mas’ul xodimi M.Fayziyev fotoapparatda suratga olishda e’tibor qaratish zarur bo‘lgan jihatlar, to‘g‘ri rakurs tanlash, fotosuratlar hamda videomahsulotlarni tasvirga tushirishning bir-biridan farqi va boshqa jihatlarga to‘xtaldi.
“OKMK” AJ Axborot xizmati boshlig‘i U.Qarshiboyeva press-reliz, press-kit tushunchalari, tajribasida kuzatilgan keyslar, kommunikatsiyalardan oqilona foydalanish, Axborot xizmati ishini to‘g‘ri tashkil qilish bo‘yicha tavsiyalar bilan o‘rtoqlashdi.
Shuningdek, tadbir ishtirokchilari kombinat muzeyi, televizion studiyalar, matbuot nashrlarining tahrirriyatlari bilan tanishdilar, Qalmoqqir koni, kondagi texnologik ishlab chiqarish jarayoni haqida ma’lumotlarga ega bo‘ldilar.
Tadbir ishtirokchilariga “OKMK” AJ mutasaddilari tomonidan 3-Mis boyitish fabrikasida amalga oshirilayotgan ishlar, fabrikaning ishlab chiqarish quvvatlari, o‘rnatilayotgan texnologik uskunalar, fabrikaning hudud rivojidagi o‘rni haqida ma’lumot berildi.

Ministry of Mining Industry and Geology and JSC ‘Almalyk Mining and Metallurgical Combine’ organised a training seminar for press secretaries of the enterprises of the sphere
2025-04-24 16:55:00 / News
The seminar was attended by press secretaries of the Ministry's enterprises, employees of information services, as well as specialists of the information service of the Agency for Information and Mass Communications, who acted as experts.
At the beginning of the event, AIMC Information Service Officer D. Kurbonova spoke about the main shortcomings and successful practices observed in the preparation of press releases in ministries, agencies and various media events, and also touched upon the issues of organising a pool of journalists.
M. Faiziev, responsible officer of AIMC, shared information on important aspects of photography, choosing the right angle, differences between photography and video shooting, as well as other technical aspects.
U. Karshibayeva, Head of Information Service of AMMC JSC, spoke about the concepts of press release and press kit, examples from her practice, reasonable use of communications and gave recommendations on the proper organisation of the information service.
Within the framework of the seminar, the participants also visited the mill's museum, television studios and editorial offices of printed publications, got acquainted with the Kalmakyr mine and the technological process of production on site.
In addition, representatives of JSC ‘AMMC’ provided the participants with information on the activities of the 3rd copper processing plant under construction, its production capacity, installed technological equipment and the importance of the plant in the development of the region.