2025-03-02 16:30:00 / Yangiliklar
Norin tumanidagi "Ho‘jaqo‘rg‘oncha" mahallasida yashovchi Nurillo Mahmudov oila budjetini mustahkamlash uchun tadbirkorlik qilishni rejalashtirib yurgan edi.Tumandagi tik quduqlar atrofida forel baliq boqish loyihasi haqida eshitganidan keyin,o‘z xonadonida intensiv usulda forel balig‘i yetishtirishga ahd qildi. Bunda unga bank krediti berilishi ayni muddao bo‘ldi.
Nurillo aka dastlab yashash uyi tomiga 5 kVtli quyosh paneli o‘rnatdi. Shundan so‘ng tik qudug‘iga motor o‘rnatib, "bochka" usulida xovuz qurdi. Hozir baliq parvarishi avjida.
-Yaxshi yashash uchun har kim o‘zi intilishi kerak ekan.-deydi N. Mahmudov.-Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, bitta xovuzning o‘zida 1000 dona chavoq tashlab, 1 tonna baliq yetishtirish hisobiga 31,5 mln. so‘mdan ortiq sof foyda olish mumkin ekan.Mening xovuzimga esa 2,5 ming baliq sig‘adi.Hozir bu kabi xovuzlar qurishga mahalladoshlarim ham kirishmoqda.
Darhaqiqat, o‘rgansa, ommalashtirsa arziydigan usul. Shu bois "Ho‘jaqo‘rg‘oncha"da qo‘shni mahallalar aholisi ishtirokida seminar tashkil etildi.
Tadbirda Namangan viloyati hokimi Shavkatjon Abdurazzoqov ishtirok etib, aholi bilan ayni mavzuda muloqot qildi.
Mahalladagi hokim yordamchisi, bank tizimi mutaxassisi, ya’ni "mahalla bankiri" xonadon tomorqasida forel balig‘i boqishning afzalliklari, foydasi, kredit olishning tartibi haqida batafsil tushuncha berdilar. Shuningdek, baliqchilik yo‘nalishida faoliyat olib borayotgan tajribali tadbirkorlarning tavsiyalari tinglandi.
Shu kuni 50 nafar fuqaro o‘z xonadonida baliqchilikni yo‘lga qo‘yish istagini bildirdi. Viloyat tijorat banklari tomonidan ular qo‘llab-quvvatlanadigan bo‘ldi.

Разведение рыбы в домашних условиях: малозатратная и доходная отрасль
Житель махалли «Хужакургонча» Нарынского района Нурилло Махмудов планировал заняться предпринимательством для укрепления семейного бюджета. Услышав о проекте по выращиванию форели вокруг артезианских скважин, он решил заняться интенсивным разведением форели у себя дома. Весьма кстати пришелся банковский кредит.
Сначала Нурилло-ака установил солнечную панель мощностью 5 кВт на крыше своего дома. Затем оборудовал мотором артезианский колодец и построил бассейн методом «бочки».
– Чтобы жить хорошо, нужно самому стремиться к этому, – говорит Н. Махмудов. – По нашим первоначальным расчетам, можно получить более 31,5 млн. сумов чистой прибыли, выращивая одну тонну рыбы из 1000 мальков в одном пруду. В мой пруд помещается 2,5 тысячи рыб. Сейчас такие же пруды начинают строить и мои соседи в махалле.
Действительно, этот метод достоин изучения и популяризации. Поэтому в махалле «Хужакургонча» был организован семинар с участием жителей соседних махаллей.
В мероприятии принял участие хоким области Шавкатжон Абдураззаков, который пообщался с жителями на эту тему.
Помощник хокима в махалле и специалист, известный как «махаллинский банкир», подробно рассказали о преимуществах, выгодах и процедуре получения кредита для разведения форели на приусадебных участках. Также опытные предприниматели-рыбоводы дали рекомендации по ведению такого бизнеса.
В этот день сразу 50 граждан выразили желание наладить рыбоводство. Коммерческие банки региона решили поддержать их инициативу.
В Нарынском районе планируется ежегодно выращивать 8,5 тыс. тонн форели на 84 артезианских скважинах на основании государственного-частного партнерства суперинтенсивным методом, сообщает информационная служба хокимията Наманганской области.