Transport loyihalari bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi
Aholi va iqtisodiyotning o‘sib borayotgan ehtiyojidan kelib chiqib, transport tarmog‘i izchil rivojlantirib borilmoqda. Davlatimiz rahbarining 2023-yil 10-oktyabrdagi qaroriga muvofiq, yo‘l xo‘jaligi sohasi takomillashtirildi, yo‘l qurish, ta’mirlash va ulardan foydalanish ko‘lami oshdi.
Mazkur qarorda zamonaviy avtomobil yo‘llarini tashkil etish istiqbollari ham belgilangan edi. Jumladan, o‘tgan vaqtda Jahon banki ishtirokida “Toshkent – Andijon” muqobil yo‘li loyihalashtirildi. Umumiy uzunligi 314 kilometr bo‘lgan bu tezyurar magistral foydalanishga topshirilishi natijasida Toshkentdan Andijonga yetib borish vaqti 5 soatdan 3 soatgacha qisqaradi. Shuningdek, bu yalpi ichki mahsulotni 2,6 foizga oshirib, avtohalokatlarni 40 foizga kamaytirishi mumkin.
Yaqinda ushbu loyiha bo‘yicha xalqaro tender e’lon qilindi. Qisqa vaqtda unga ko‘plab nufuzli xorijiy kompaniyalar qiziqish bildirdi.
Yig‘ilishda mazkur loyiha bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi. Transport vazirligiga yuklamasi ko‘p boshqa yo‘llarda ham muqobil magistrallar qurish, yo‘llarda qulaylik va xavfsizlikni kuchaytirish, turli pullik xizmatlarni tashkil etish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbariga Birlashgan Arab Amirliklarining “AD Ports Group” kompaniyasi bilan hamkorlikda Navoiy viloyatida “quruq port” tashkil qilish loyihasi to‘g‘risida ham axborot berildi.

Proposals for major transport projects reviewed
Amid the population’s growing needs and the economy, the country’s transport network is steadily developing. In accordance with the Presidential Resolution issued on October 10, 2023, the road sector has been modernized, enabling the expansion of road construction, repair, and maintenance efforts.
The document outlines the creation of modern highways. In particular, with the support of the World Bank, a project for an alternative “Tashkent – Andijan” highway has been developed. The commissioning of this 314-kilometer expressway will reduce travel time between the two cities from 5 to 3 hours, increase the gross domestic product by 2.6%, and decrease road traffic accidents by 40%.
A recent international tender was announced for this project, attracting interest from many leading foreign companies.
At the meeting, proposals related to the project were reviewed. The Ministry of Transport was instructed to construct alternative highways in other high-traffic areas, enhance road convenience and safety, and organize various paid services.
Additionally, the President was informed about a project to establish a dry port in Navoi region in collaboration with the UAE’s AD Ports Group.