Agrar sohada hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari belgilandi
Qishloq xo‘jaligi vaziri Ibrohim Abdurahmonov Belarus Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Aleksandr Ogorodnikov bilan uchrashdi.
Unda agrar sohada ikki davlat hamkorligining joriy holati va istiqbolli loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Belarus tomonining qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash bo‘yicha tajribasi alohida e’tirof etildi. Elchi Aleksandr Ogorodnikov O‘zbekistonda yetishtirilayotgan meva-sabzavotlarning sifati va o‘ziga xos ta’mi Belarus kompaniyalari orasida katta qiziqish uyg‘otayotganini qayd etdi.
Uchrashuvda vazir Ibrohim Abdurahmonov Belarusning “Servolux Group” kompaniyasi tomonidan Toshkent viloyatida amalga oshirilayotgan parranda go‘shti ishlab chiqarish va qayta ishlash loyihasini shaxsan ko‘zdan kechirganini, bunday tashabbuslar har ikki davlat uchun manfaatli ekanini ta’kidladi.
Shuningdek, tomonlar bolalar ozuqasi va sut mahsulotlarini ishlab chiqarish, golubika yetishtirish, kartoshkachilikni rivojlantirish hamda agrar sohani mexanizatsiyalashtirish bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish yuzasidan fikr almashdi.
Muzokaralar yakunida istiqbolli yo‘nalishlar bo‘yicha qo‘shma loyihalar paketini ishlab chiqish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Определены перспективные направления сотрудничества в аграрной сфере
В ходе переговоров стороны обсудили текущее состояние двустороннего сотрудничества в аграрном секторе и реализацию перспективных проектов.
Особое внимание было уделено опыту Беларуси в сфере переработки сельскохозяйственной продукции. Посол Александр Огородников отметил, что качество и уникальный вкус узбекских фруктов и овощей вызывают большой интерес среди белорусских компаний.
Министр Иброхим Абдурахмонов в свою очередь подчеркнул значимость проекта компании “Servolux Group” по производству и переработке мяса птицы в Ташкентской области, отметив, что подобные инициативы приносят взаимную выгоду обеим странам.
Кроме того, стороны обменялись мнениями по вопросам расширения сотрудничества в сфере производства детского питания, молочной продукции, выращивания голубики, развития картофелеводства и механизации аграрного сектора.
По итогам переговоров было достигнуто соглашение о разработке пакета совместных проектов по приоритетным направлениям.