Асосий контентга ўтиш
• Регламент юридик ва жисмоний шахслар ёки уларнинг буюртмасига (шартномага) мувофиқ лойиҳа ташкилотлари томонидан берилган сўровномага асосан ер майдони ҳажмидан қатъи назар, барча турдаги бинолар, иншоотлар, якка тартибдаги уй-жойлар, кўп квартирали уйлар, сув таъминоти, канализация ва оқова сувларни тозалаш тизимлари, гидротехника иншоотлари ва бошқа объектларнинг лойиҳа-смета ҳужжатларининг архитектура қисмини кўриб чиқиш ва келишиш тартибини белгилайди.
Лойиҳа-смета ҳужжатлари тегишли лицензияси бўлган лойиҳа ташкилоти томонидан ишлаб чиқилади. Лойиҳа-смета ҳужжатларида бино ва иншоот ҳамда якка тартибдаги уй-жойнинг умумий майдони (квадрат метр) кўрсатилиши керак.
Икки қаватдан юқори бўлмаган (цоколни ҳисобга олмаган ҳолда), баландлиги ер юзасидан 12 метрдан ва (ёки) умумий майдони 500 квадрат метрдан ортиқ бўлмаган якка тартибдаги уй-жойлар ва 300 метр кубдан ортиқ бўлмаган нотурар бино ва иншоотларни қуриш ҳамда реконструкция қилиш лойиҳа-смета ҳужжатларини экспертизадан ўтказиш ва қурилиш соҳасида ҳудудий назорат инспекцияларидан рўйхатдан ўтказиш талаб этилмайди.
• Лойиҳа-смета ҳужжатларини келишмасдан бино-иншоотларни қуриш ва реконструкция қилиш тақиқланади.
Якка тартибдаги уй-жойларни қуриш лойиҳа-смета ҳужжатлари қуйидагилардан иборат бўлади
1. ер усти (уй-жой қурилиши учун янги ажратилган ер участкалари учун — ер ости муҳандислик коммуникациялари акс эттирилган) ер участкаси тарҳи;
2. якка тартибдаги уй-жойнинг пойдеворлари, ертўлалари, қаватлари, уларнинг қирқимлари ва бинонинг олд томони тарҳлари;
3. молиявий смета ҳисоб-китоби (кредит олишга эҳтиёж бўлган тақдирда).
Бино ва иншоотларнинг лойиҳа-смета ҳужжатларининг архитектурага оид қисмида бино ва иншоотнинг жойлашиши акс эттирилган лойиҳа режаси, рангли фасадлари, қаватлар режалари, қирқимлари, қурилиш объектининг бош режаси бўлади.
Лойиҳа-смета ҳужжатлари
• Қорақалпоғистон Республикаси Қурилиш вазирлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар қурилиш бош бошқармалари ҳузуридаги ҳудудий архитектура-шаҳарсозлик кенгашлари томонидан — тарихий зоналарда, маданий ёдгорликларни қўриқлаш зоналарида, Тошкент, Нукус шаҳарлари ва вилоят марказларида қуриладиган объектларнинг ҳамда давлат объектлари бўйича беш иш куни мобайнида;
• Қорақалпоғистон Республикаси Қурилиш вазирлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар қурилиш бош бошқармалари томонидан — икки қаватдан юқори (цоколни ҳисобга олмаган ҳолда), баландлиги ер юзасидан 12 метрдан ва (ёки) умумий майдони 500 квадрат метрдан ортиқ бўлган якка тартибдаги уй-жойлар ва 300 метр кубдан ортиқ бўлган нотурар бино ва иншоотлар бўйича уч иш куни мобайнида;
• туман (шаҳар) қурилиш бўлимлари томонидан — икки қаватдан юқори бўлмаган (цоколни ҳисобга олмаган ҳолда), баландлиги ер юзасидан 12 метрдан ва (ёки) умумий майдони 500 квадрат метрдан ортиқ бўлмаган якка тартибдаги уй-жойлар ва 300 метр кубдан ортиқ бўлмаган нотурар бино ва иншоотлар бўйича уч иш куни мобайнида кўриб чиқилади ва келишилади.
Давлат хизматлари кўрсатиш тартиби
1. Ариза берувчилар лойиҳа-смета ҳужжатларини келишиш учун Давлат хизматлари марказларига ўзи келиб мурожаат этади ёки Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари порталида (ЯИДХП) давлат хизматидан электрон шаклда фойдаланиш учун рўйхатдан ўтади.
2. Лойиҳа-смета ҳужжатларини келишиш учун аризалар ЯИДХП орқали дам олиш ва байрам кунларидан қатъий назар, ҳар куни 24 соат давомида юборилиши мумкин. Бунда аризалар иш вақтидан кейин ёки дам олиш ва байрам кунлари тушганда навбатдаги иш куни аризаларнинг ваколатли органга тушган ва қабул қилинган кун ҳисобланади.
3. Ўзи келиб мурожаат этган тақдирда, Давлат хизматлари маркази ходими ариза берувчи номидан, ЯИДХП орқали мурожаат этган тақдирда эса — ариза берувчи мустақил равишда иловада келтирилган шакл бўйича давлат хизматидан фойдаланиш учун сўровномани электрон шаклда тўлдиради.
4. Сўровномага лойиҳа-смета ҳужжатларининг электрон кўринишдаги эскиз лойиҳаси PDF ёки JPEG форматда илова қилинади.
Ариза берувчилардан юқорида кўрсатилмаган маълумотларни ҳамда бошқа ҳужжатларни талаб қилиш тақиқланади.
• Ариза берувчи зарур маълумотларни сўровномага киритгандан сўнг уни ўз ЭРИ билан тасдиқлайди.
• Ўзи келиб мурожаат этган тақдирда, сўровномани ЭРИ билан тасдиқлаш имконияти бўлмаган ҳолларда тегишли имзоларни идентификация қилишнинг бошқа воситалари (дактилоскопия, электрон имзо ва бошқалар) билан сўровнома тасдиқланиши мумкин.
Давлат хизматлари кўрсатиш учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 фоизи миқдорида йиғим ундирилади.
Қуйидагилар давлат хизмати кўрсатишни рад этиш учун асос ҳисобланади
1. сўровномада нотўғри маълумотлар кўрсатилиши;
2. давлат хизмати кўрсатиш учун йиғимни тўламаслик;
3. тегишли лицензияга эга бўлмасдан лойиҳа-смета ҳужжатлари ишлаб чиқилганлиги;
4. зарур ҳолларда бино ва иншоот қисмлари рангининг атрофдаги бино ва иншоотлар архитектура кўринишига ва табиий ландшафт архитектурасига уйғунлаштирилмаганлиги;
5. бино ва иншоот қисмларидаги яхлит ранглар ва шакллар (парапет, пилястр, дераза, эшик ва ҳоказо) мазкур бино ва иншоотларнинг функционал вазифасига ёки умумий архитектура кўринишига мос келмаслиги.
• Давлат хизматлари кўрсатишни бошқа асослар бўйича рад этиш тақиқланади.
Хулоса берувчилар, ваколатли орган, Кенгашлар ҳамда туман (шаҳар) қурилиш бўлимлари томонидан рад этиш норматив-ҳуқуқий ҳужжатнинг ёки шаҳарсозлик нормалари ва қоидаларининг номи, унинг қисми, банди, кичик банди ёки хатбошисига асосланган бўлиши талаб этилади.
• Ариза берувчилар лойиҳа-смета ҳужжатларини келишиш рад этилгандан кейин ўн кун мобайнида давлат хизмати кўрсатиш учун йиғимни тўламасдан лойиҳа-смета ҳужжатларини келишиш учун қайта мурожаат қилиш ҳуқуқига эга.
Ариза берувчилар томонидан лойиҳа-смета ҳужжатларини келишишни рад этиш учун асос бўлган сабаблар бартараф этилганда такроран келишиш:

Госуслуги по согласованию проектно-сметной документации
Регламент на основании заявки юридических и физических лиц или проектных организаций в соответствии с их заказом (договором) на все виды зданий, сооружений, коттеджей, многоквартирных домов, системы водоснабжения, канализации и очистки сточных вод независимо от размера земель определяет порядок рассмотрения и утверждения архитектурной части проектно-сметной документации гидротехнических сооружений и других объектов.
Проектно-сметная документация разрабатывается лицензированной проектной организацией. В проектно-сметной документации должна быть указана общая площадь (кв.м) здания и сооружения, а также индивидуального жилья.
Проектно-сметная документация на строительство и реконструкцию индивидуальных жилых домов высотой не более двух этажей (без подвала), высотой не более 12 метров над землей и (или) общей площадью не более 500 кв.м и нежилых зданий и сооружений не более 300 куб.м. освидетельствование и регистрация в территориальных инспекциях в сфере строительства не требуется.
Строительство и реконструкция зданий и сооружений без согласования с проектно-сметной документацией запрещается.
Проектно-сметная документация на строительство индивидуального жилья будет состоять из
• история земельного участка (для вновь выделяемых земельных участков под жилищное строительство - отражаются подземные инженерные коммуникации);
• фундаменты, подвалы, этажи индивидуального жилья, их сечения и конструкции фасада здания;
• финансовый расчет (если в кредит).
В состав архитектурной части проектно-сметной документации зданий и сооружений будет входить проектный план, цвет фасадов, планы этажей, разрезов, генеральный план объекта строительства, отражающий расположение здания и сооружения.
Проектно-сметная документация
• Министерством строительства Республики Каракалпакстан, областными архитектурно-градостроительными советами при главных строительных управлениях областей и города Ташкента - в течение 5 рабочих дней по объектам и государственным объектам, строящимся в исторических зонах, зонах охраны памятников культуры Ташкента, Нукуса и областных центров;
• Министерству строительства Республики Каракалпакстан, главным строительным управлениям областей и города Ташкента - индивидуальные жилые дома более двух этажей (без учета цокольного этажа), высотой более 12 метров над землей и (или) более 500 кв.м и более 300 куб.м в течение 3 рабочих дней для существующих нежилых зданий и сооружений;
• районными (городскими) строительными управлениями - индивидуальные жилые дома не выше двух этажей (без подвала), высотой не более 12 метров над землей и (или) общей площадью не более 500 кв.м и нежилые здания и сооружения не более 300 куб.м будут рассмотрены и согласованы в течение 3 рабочих дней.
Порядок оказания государственных услуг:
• Претенденты обращаются в Центры гос услуг лично для согласования проектно-сметной документации или регистрируются для использования государственных услуг в электронной форме на ЕПИГУ.
• Заявки на согласование проектно-сметной документации можно отправлять через ЕПИГУ круглосуточно, вне зависимости от выходных и праздничных дней. При этом ближайший рабочий день, когда обращения приходятся на нерабочее время или на выходные и праздничные дни, является датой приема и поступления заявлений в компетентный орган.
• В случае самостоятельного обращения сотрудник Центра гос услуг от имени заявителя, а в случае обращения через ЕПИГУ- заявитель самостоятельно заполняет заявление на использование государственной услуги в электронной форме по форме, приведенной в приложение.
• К обзору прилагается электронный эскиз проектно-сметной документации в формате PDF или JPEG.
Запрещается запрашивать у заявителей информацию и иные документы, не указанные выше.
• Заявитель подтверждает его своим ЭЦП после внесения необходимой информации в анкету.
• При самостоятельном обращении запрос может быть подтвержден иными средствами идентификации соответствующих подписей (дактилоскопия, электронная подпись и т.д.) в случаях, когда нет возможности подтвердить запрос посредством ЭЦП.
За оказание коммунальных услуг взимается плата в размере 50 процентов от суммы БРВ.
Основания для отказа в государственной службе следующие:
• некорректная информация в анкете;
• неуплата пошлины за оказание государственных услуг;
• разработка проектно-сметной документации без соответствующей лицензии;
• при необходимости цвет здания и частей здания не соответствует архитектурному облику окружающих зданий и сооружений и природной ландшафтной архитектуре;
• несоответствие цветов и форм в частях здания и сооружения (парапет, пилястры, окна, двери и др.) не соответствует функциональному назначению здания или сооружения или общему архитектурному облику.
Отказ в предоставлении государственных услуг по иным основаниям не допускается.
Отклонение эмитентами, уполномоченным органом, Советами и районными (городскими) строительными управлениями требуется на основании наименования, части, пункта, подпункта или пункта нормативного правового акта или градостроительных норм и правил.
Претенденты имеют право повторно подать заявку на согласование проектно-сметной документации без оплаты за оказание государственных услуг в течение 10 дней после отказа в согласовании проектно-сметной документации.
Сверка при устранении причин отказа заявителей в согласовании проектно-сметной документации:
• в течение 5 рабочих дней Советом;
• компетентным органом и районными (городскими) строительными управлениями в течение 2 рабочих дней.