Электробуслар паркини жорий этиш ва эксплуатация қилишда самарадорликни ошириш мавзусида халқаро семинар ташкил этилди
2025-06-05 17:00:00 / Янгиликлар
Тошкент ва Наманган шаҳарларида бўлиб ўтган семинарларда электробус сотиб олишни режалаштирган тадбиркорлик субъектлари, манфаатдор вазирлик ва идоралар, маҳаллий ҳокимлик органлари вакиллари ҳамда халқаро консультантлар иштирок этдилар.
Шунингдек, семинарда мамлакатимизда электр транспорт воситалари инфратузилмасини жорий этишда энг йирик ташкилотлар бўлган “Megawatt Motors” ҳамда энг катта қувватлантириш тармоғига эга бўлган “TokBor” компанияси вакиллари иштирок этиб, ўз тақдимотларида соҳадаги долзарб масалаларга эътибор қаратишди.
Семинардан кўзланган асосий мақсад электробус сотиб олишга салоҳияти етарли бўлган хусусий инвесторларга техник кўмак кўрсатиш, Тошкент шаҳрида электробусларни харид қилиш ва эксплуатацияси бўйича тўпланган тажрибаларни маҳаллий ҳокимликлар, тегишли ташкилотлар вакиллари эътиборига етказиш ҳамда электробуслардан фойдаланишни оммалаштиришдан иборат.
Наманган шаҳрида ташкил этилган семинар доирасида Наманган шаҳар ҳокими Анваржон Отаходжаев билан учрашув ўтказилди. Учрашувда яшил шаҳар транспорт йўлакларини ташкил этиш ва электробусларни жорий этиш масалалари муҳокама қилинди.
Бўлиб ўтган учрашувда Наманган шаҳри бўйича электромобилликни ривожлантириш концепциясини грант лойиҳаси доирасида ишлаб чиқилишига келишиб олинди.
Электробуслар паркини кенгайтиришга кўмаклашишга қаратилган мазкур семинарнинг навбатдагиси Самарқанд шаҳрида жорий йилнинг 17 июнь куни бўлиб ўтиши режалаштирилган.

Организован международный семинар на тему повышения эффективности внедрения и эксплуатации парка электробусов
2025-06-05 17:00:00 / Новости
В семинарах, прошедших в Ташкенте и Намангане, приняли участие субъекты предпринимательства, планирующие приобрести электробусы, представители заинтересованных министерств и ведомств, местных органов власти, а также международные консультанты.
Также в семинаре приняли участие представители компании "Megawatt Motors”, являющейся одной из крупнейших организаций по внедрению инфраструктуры электротранспортных средств в нашей стране, и компании "TokBor”, обладающей крупнейшей сетью зарядных станций. В своих презентациях они обратили внимание на актуальные вопросы в отрасли.
Основная цель семинара - оказание технической помощи частным инвесторам, имеющим достаточный потенциал для приобретения электробусов, информирование местных хокимиятов и представителей соответствующих организаций о накопленном опыте приобретения и эксплуатации электробусов в Ташкенте, а также популяризация использования электробусов.
В рамках семинара, организованного в городе Намангане, состоялась встреча с хокимом города Наманган Анваржоном Отаходжаевым. На встрече обсуждались вопросы создания зеленых городских транспортных коридоров и внедрения электробусов.
На встрече была достигнута договоренность о разработке концепции развития электромобильности в городе Наманган в рамках грантового проекта.
Следующий семинар, направленный на содействие расширению парка электробусов, запланирован на 17 июня текущего года в Самарканде.