Ўзбекистон-Қувайт савдо-иқтисодий ҳамкорлигининг янги қирралари
Икки мамлакат делегацияларини: Ўзбекистон томонидан – Ўзбекистон Республикаси инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов, Қувайт томонидан – Қувайт давлат иқтисодиёт ва инвестициялар вазири Нура Сулаймон Ал-Фассам бошчилик қилди.
Кун тартибига мувофиқ томонлар икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликнинг бугунги ҳолатини кўриб чиқдилар ва ўзаро ҳамкорлик кўламини янада ошириш бўйича аниқ чора-тадбирларни белгилаб олдилар.
Маълумот учун: сўнгги 5 йилда товар айирбошлаш, асосан, озиқ-овқат, кимё маҳсулотлари ва хизматлар етказиб бериш ҳажмининг кўпайиши ҳисобига 5 баробардан ортиқ ошди. Ўзбекистонда Қувайт капитали иштирокида 7 та корхона фаолият юритмоқда.
Ҳукуматлараро комиссия йиғилишида қутлов сўзи билан чиққан Лазиз Кудратов Ўзбекистон-Қувайт ҳамкорлигининг ривожланиш салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш бўйича ҳар томонлама саъй-ҳаракатларни амалга ошириш муҳимлигини таъкидлади. Улар қаторида икки мамлакат бозорларини таҳлил қилиш асосида товар айирбошлаш доирасини кенгайтириш, Имтиёзли савдо тўғрисидаги битимни ишлаб чиқиш ва имзолаш, электрон тижорат соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш, тўсиқларни бартараф этиш ва “ Made in Uzbekistan” ҳамда “ Made in Kuwait” кўргазмаларини ўтказиш бўлди.
Йирик Қувайт компаниялари учун Ўзбекистон эркин иқтисодий зоналарида кенг имкониятлар очилаётгани, жумладан, солиқ, божхона имтиёзлари ва преференциялар, хомашё ва коммунал хизматлардан фойдаланиш имкониятлари қайд этилди. Ўзбекистон компаниялари ҳам Қувайт Эркин иқтисодий зоналарида ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш учун етарли тажриба ва имкониятларга эга эканлиги таъкидланди. Яқин келажакда саноат кооперацияси дастури ва икки томонлама сармоявий шартномалар тўғрисидаги битимни ишлаб чиқиш бўйича келишувларга эришилди.
Конструктив фикр алмашиш чоғида банк-молия соҳасида ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш, Қувайт компанияларининг Ўзбекистонни хусусийлаштириш дастуридаги иштироки, қишлоқ хўжалиги, туризм, транспорт-логистика, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш масалалари бўйича қўшма позициялар ишлаб чиқилди.
Истиқболли сармоявий имкониятларни аниқлашдан тортиб, Қувайт компаниялари томонидан Ўзбекистонда бизнес яратиш ва ривожлантиришгача бўлган даврда ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш чораларини кўришга тайёр эканликларини билдирдилар.
Ўз навбатида, Иқтисодиёт ва инвестициялар давлат вазири, Қувайт делегацияси раҳбари Нура Сулаймон Ал-Фассом ҳам Ўзбекистонда ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, иқтисодиётнинг очиқлигини таъминлаш ва инвесторлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишга катта эътибор қаратилаётганини таъкидлади. Бу чора-тадбирларнинг барчаси савдо-иқтисодий ҳамкорлик ҳажми ва Қувайт ишбилармонларининг Ўзбекистонга ишончини ошириш учун мустаҳкам асос бўлмоқда. Вазир янги ташаббусларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, амалдаги келишувларнинг ўз вақтида бажарилишини таъминлаш ҳамда Қувайт компанияларини мамлакатимизга жалб этишга кўмаклашишга тайёрлигини билдирди.
Тадбир якунида Савдони осонлаштириш тўғрисидаги меморандум, шунингдек, Ўзбекистон-Қувайт ҳукуматлараро комиссиясининг биринчи мажлиси баённомасини имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Делегациялар раҳбарлари таъкидлаганидек, имзоланган ҳужжатлар икки мамлакат иқтисодиётининг устувор тармоқларида ҳамкорлик муносабатларини ривожлантиришда янги боб очмоқда, ўзаро ўсиш ва ривожланиш учун янги имкониятлар яратмоқда.

Новые грани узбекско-кувейтского торгово-экономического сотрудничества
Делегации двух стран возглавили: с узбекской стороны - министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов, с кувейтской - государственный министр экономики и инвестиций Кувейта Нура Сулейман Аль-Фассам.
В соответствии с повесткой дня стороны рассмотрели текущее состояние торгово-экономического и инвестиционного партнёрства между двумя странами и обозначили конкретные меры по дальнейшему наращиванию масштабов взаимодействия.
Справочно: за последние 5 лет товарооборот увеличился более чем в 5 раз, в основном за счёт увеличения взаимных поставок продуктов питания, химической продукции и услуг. В Узбекистане функционирует 7 предприятий с участием кувейтского капитала.
Выступая с приветственным словом на заседании МПК, Лазиз Кудратов отметил важность принятия всесторонних усилий для полноценного задействования потенциала развития узбекско-кувейтского сотрудничества. В их числе меры по расширению номенклатуры товарооборота на основе анализа рынков обоих государств, разработке и подписанию Соглашения о преференциальной торговле, расширению сотрудничества в сфере электронной торговли, устранению барьеров и проведению на взаимной основе выставок «Made in Uzbekistan» «Made in Kuwait».
Отмечены большие возможности, открывающиеся для крупных кувейтских компаний в свободных экономических зонах Узбекистана, включая налоговые, таможенные льготы и преференции, доступ к сырью и инженерным коммуникациям. Узбекские компании также имеют достаточный опыт и возможности для налаживания производства в СЭЗ Кувейта. Достигнуты договорённости о разработке Программы промышленного сотрудничества и Соглашения о двусторонних инвестиционных договорах в самое ближайшее время.
В ходе конструктивного обмена мнениями выработаны совместные позиции по развитию взаимодействия в банковско-финансовом секторе, участию кувейтских компаний в программе приватизации Узбекистана, сельском хозяйстве, туризме, транспорте и логистике, защите окружающей среды.
Выражена готовность принять всесторонние меры поддержки на каждом этапе: от определения перспективных инвестиционных возможностей до создания и развития бизнеса кувейтскими компаниями в Узбекистане.
В свою очередь, государственный министр экономики и инвестиций и глава кувейтской делегации Нура Сулейман Аль-Фассам также отметила большое внимание, которое уделяется в Узбекистане улучшению делового климата, обеспечению открытости экономики и защите прав инвесторов. Все эти меры являются прочной основой для роста объёмов торгово-экономического сотрудничества, доверия кувейтского бизнеса к Узбекистану. Министр выразила готовность оказать всестороннюю поддержку новым инициативам, обеспечить своевременное исполнение имеющихся договорённостей и посодействовать привлечению кувейтских компаний в нашу страну.
По итогам мероприятия состоялась церемония подписания Меморандума по упрощению процедур торговли, а также протокола первого заседания Узбекско-Кувейтской межправительственной комиссии.
Как было отмечено главами делегаций, подписанные документы открывают новую главу в развитии партнёрских отношений в приоритетных отраслях экономик обоих государств, создавая новые возможности для взаимного роста и развития.