Vashingtonda yetakchi kompaniyalar ishtirokida davra suhbati boʻlib oʻtdi
Unda O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari Akram Aliyev ham ishtirok etdi.
Tadbirda Cove Capital LLC, City, Bridge Capital Group, Creative Associates, FL Smith, dōTERRA, CalCity Industrial Park LLC, Crown Iron Works, Edvard, Austin, Nobel- Systems, North Coast Communications, Komatsu, JP Morgan, Minnesota Soybean Association kabi 40 dan ortiq yirik kompaniyalar va korporatsiyalar rahbarlari ishtirok etdi. Shuningdek, uchrashuvda O‘zbekiston-Amerika Savdo palatasi rahbariyati, Oq uy ma’muriyati va AQSh Savdo vazirligi ekspertlari ham ishtirok etdi.
Ishbilarmon doiralar vakillari O‘zbekistonni Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish bo‘yicha AQSh bilan muzokaralar muvaffaqiyatli yakunlanganini olqishladilar va bu jarayon mamlakatimizning xalqaro iqtisodiy aloqalarini yanada mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladilar.
O‘z navbatida, Amerika kompaniyalari rahbarlariga O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarining rivojlanish dinamikasi, O‘zbekistonda xorijiy investorlar uchun yaratilgan keng imkoniyatlar taqdim etildi, yangi qo‘shma loyiha tashabbuslari taqdim etildi. Ishtirokchilar O‘zbekistondagi islohotlar natijalarini, xususan, tog‘-kon sanoati, axborot texnologiyalari va telekommunikatsiyalar, qishloq xo‘jaligi, mashinasozlik va agrosanoat majmuasi kabi sohalarda yaratilgan imkoniyatlarni yuqori baholadi.
Tadbir interaktiv tarzda o‘tkazildi: har bir kompaniya rahbari bilan davra suhbatida ham, G2B muzokaralarda ham hamkorlik istiqbollari atroflicha muhokama qilindi. Ishbilarmon doiralar vakillari muhokama etilgan loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirish jarayonida O‘zbekiston hukumati har tomonlama yordam ko‘rsatishga to‘liq tayyor ekanligiga ishontirildi.
Davra suhbati yakunlari bo‘yicha tomonlar hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha kelgusi yil uchun harakatlar rejasini ishlab chiqishga kelishib oldilar.

В Вашингтоне состоялся круглый стол с ведущими компаниями
20 декабря этого года в рамках визита делегации во главе с заместителем Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева в США состоялся круглый стол с представителями крупных американских деловых кругов, в котором принял участие заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Акрам Алиев.
Мероприятие собрало глав более 40 компаний, таких, как Cove Capital LLC, City, Bridge Capital Group, Creative Associates, FL Smith, dōTERRA, CalCity Industrial Park LLC, Crown Iron Works, Edward Austin, Nobel-Systems, North Coast Communications, Komatsu, JP Morgan, Ассоциация производителей сои Миннесоты и других крупных корпораций. Во встрече также участвовали руководство Узбекско-Американской торговой палаты, эксперты администрации Белого дома и Министерства торговли США.
Представители деловых кругов с энтузиазмом приветствовали успешное завершение переговоров с США о членстве Узбекистана во Всемирной торговой организации и отметили, что этот процесс послужит дальнейшему укреплению международных экономических связей страны.
В свою очередь, главам американских компаний была презентована динамика развития стратегического партнерства между Узбекистаном и США, комплексные возможности, создаваемые для иностранных инвесторов в Узбекистане, а также представлены новые совместные проектные инициативы. Участники высоко оценили результаты реформ и потенциал Узбекистана, в частности, в горнодобывающей промышленности, IT и телекоммуникациях, сельском хозяйстве, машиностроении и агропромышленном комплексе.
Мероприятие прошло в интерактивном формате: с главой каждой компании, как в ходе круглого стола, так и в последовавших переговорах в формате G2B были детально рассмотрены перспективы сотрудничества. Деловые круги были заверены в полной готовности правительства Узбекистана в оказании всестороннего содействия в рамках успешной реализации обсужденных проектов.
По итогам круглого стола стороны поддержали планы по укреплению сотрудничества и согласовали совместную разработку плана мероприятий на следующий год.