“Euronews” телеканали билан экология ва туризм соҳаларини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди
Учрашув аввалида А.Абдуҳакимов мамлакатимизда амалга оширилаётган экологик ислоҳотлар, жумладан, “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида Орол денгизи тубида 2 миллион гектар майдонда ўрмон барпо этиш кампанияси, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида Иқлим Кенгашининг ташкил этилиши ва бошқа ташаббуслар ҳақида маълумот берди. Ўз навбатида У.Шодиев мамлакатимиз туризм индустриясидаги лойиҳалар ҳақида гапирди.
Учрашувда юртимизда иккита муҳим университет – Марказий Осиё атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришларини ўрганиш университети (“Green University”) ва “Ипак йўли” туризм ва маданий мерос халқаро университетининг очилиши алоҳида таъкидланди.
Музокаралар чоғида телеканалларда мамлакат ҳақидаги холис маълумотларни ёритиш, унинг бой сайёҳлик салоҳияти ва маданий меросини халқаро майдонда тарғиб қилиш орқали Ўзбекистон имижини оммалаштириш бўйича самарали ҳамкорликни муҳокама қилишди. Қўшма лойиҳалар, жумладан, ҳисоботлар, дастурлар, реклама ва Ўзбекистондаги йирик тадбирларни ёритиш минглаб янги сайёҳларни жалб қилиши таъкидланди.
Маълумот учун: “Euronews” – Европанинг кунлик 24 соатлик янгиликлар канали бўлиб, ўзида жаҳон воқеалари видеохроникаси ва 30 тилдаги аудио шарҳларни бирлаштирган. Жорий йилда телеканал Ўзбекистон ҳақида кенг кўламли ахборот кампаниясини бошлаб юборди, жумладан, 280 марталик трансляциядан иборат 5 та кўрсатув, 630 марталик трансляциядан иборат реклама роликлари намойиши бўлиб ўтди, “Euronews” сайти ва ижтимоий тармоқларда мақолалар чоп этилди.
Бундан ташқари, ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш истиқболлари муҳокама қилинди. Ўзбекистонда экотуризм ва экологик ташаббуслар бўйича махсус дастурлар туркумини яратиш имкониятларига алоҳида эътибор қаратилди. Ўзбекистон томони, шунингдек, ёш ва фаол аудиторияни жалб қилишга ёрдам берадиган ижтимоий тармоқлар ва мобил иловалар учун контент ишлаб чиқишни таклиф қилди.
Педро Варгас Девид Ўзбекистон сармоя учун ажойиб мамлакат эканлигини, “Euronews” эса мамлакатнинг ижобий имижини илгари суриш, шунингдек, экология ва туризм соҳаларидаги ўзгаришлар ва инновациялар билан ўртоқлашишда давом этишини таъкидлади.
Томонлар “Euronews” платформаси орқали янги лойиҳаларни амалга ошириш ва Ўзбекистонни жаҳон миқёсида самарали тарғиб қилиш механизмларини аниқлаш бўйича аниқ қадамларни муҳокама қилишни давом эттиришга келишиб олдилар.

С Euronews обсуждены вопросы продвижения экологической и туристической сфер республики
В начале встречи А.Абдухакимов предоставил подробную информацию о проводимых в стране реформах в сфере экологии, среди которых кампания по облесению дна Аральского моря на площади 2 млн. га, общенациональная инициатива «Яшил Макон», создание Климатического совета при Президенте Республики Узбекистан и другие. В свою очередь У.Шадиев рассказал о проектах в сфере туристической индустрии страны.
Особо были отмечены открытие в стране двух важных университетов: Центрально-Азиатского университета по изучению окружающей среды и изменения климата (Green University) и Международного университета туризма и культурного наследия «Шёлковый путь».
В ходе переговоров стороны обсудили плодотворное сотрудничество в популяризации имиджа Узбекистана через освещение на телеканале объективной информации о стране и продвижение ее богатого туристического потенциала и культурного наследия на международной арене. Было отмечено, что совместные проекты, включая репортажи, программы, реклама и освещение крупных событий в Узбекистане, привлекли тысячи новых туристов.
Для справки: Euronews — европейский ежедневный круглосуточный информационный телеканал, совмещающий видеохронику мировых событий и аудиокомментарий на 30 языках. В этом году на телеканале запущена большая информационная кампания об Узбекистане, включающая выпуск 15 передач с количеством трансляций 280 раз, показ рекламных роликов с трансляцией 630 раз и публикациию статей на сайте и в социальных сетях Euronews.
Кроме того, были обсуждены перспективы дальнейшего укрепления партнерства. Особое внимание было уделено возможности создания специального цикла программ об экотуризме и экологических инициативах в Узбекистане. Также узбекской стороной было предложено разработать контент для социальных сетей и мобильных приложений, что поможет привлечь молодую и активную аудиторию.
Педро Варгас Давид подчеркнул, что Узбекистан является удивительной страной для инвестиций, и Euronews и далее поддержит продвижение позитивного имиджа страны, а также поделится изменениями и новшествами в экологической и туристической сферах.
Стороны договорились продолжить обсуждение конкретных шагов по реализации новых проектов и определить механизмы, которые позволят эффективно продвигать Узбекистан на глобальном уровне через платформу Euronews.