Андижон ривожини янги босқичга кўтариш имкониятлари кўрсатиб ўтилди
Андижонда янги Ўзбекистон шукуҳи ҳар бир туман, ҳар бир маҳаллага кириб бораётгани қайд этилди. Ўтган йили вилоятда 4 мингдан зиёд янги тадбиркор иш бошлаган. 450 минг аҳоли ишли бўлган.
Вилоятда 1,5 миллион квадрат метр турар жой ва 850 минг квадрат метр нотурар жойлар қад кўтарди. Бунинг ҳисобига, ўтган йили савдо ва хизматлар 13 фоизга, саноат 7,5 фоизга ошди.
Лекин ҳаёт бир жойда тўхтаб турмайди. Андижонда иқтисодий салоҳият, янги лойиҳалар ва ташаббуслар кўп.
Йиғилишда кичик ва ўрта тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, инвестиция ва экспортни кўпайтириш, қурилиш, ижтимоий соҳаларни ривожлантириш борасидаги вазифалар муҳокама қилинди.
Аввало, 2025 йилда Андижон вилоятида камида 6 фоиз иқтисодий ўсишни таъминлаб, ялпи ҳудудий маҳсулотни 105 триллион сўмдан ошириш, 305 минг аҳолини банд қилиб, 150 минг одамни камбағалликдан чиқариш имконияти кўрсатиб ўтилди.
Масалан, Андижонда дастгоҳсозлик саноати яхши шаклланган. Лекин икки йилда вилоятга четдан 1 миллиард долларлик асбоб-ускуналар импорт қилинган. Агар уларни ўзимизда тайёрлаш ўзлаштирилса, иқтисодиётга қўшимча тушум, одамларга иш ўрни бўлади. Бундай ташаббускорларни қўллаб, сертификат ва зарур буюмлар олишига кўмаклашиш керак.
Шунингдек, машинасозлик-конструкторлик ишлаб чиқариш марказлари ташкил этилади. Саноат тармоқларида талаб юқори бўлган импорт ускуналарнинг техник кўрсаткичлари ўрганилиб, маҳаллий корхоналарга муқобиллари таклиф қилинади. Бундай ускуналарни маҳаллийлаштириш истагидаги тадбиркорларга 5 миллиард сўмгача имтиёзли кредит берилади.
Вилоятдаги 13 минг гектар адирга сув чиқариб, бемалол экин экиш мумкин. Лекин у ерларга сув чиқаришда насос ишлатиш учун электрни нархи деҳқонларга оғирлик қилади. Шу боис қуёш панели ўрнатиш учун молиявий инструментлар қўлланади. Қўрғонтепада 300 гектар адирликда саноат усулида интенсив боғ ва узумзор барпо этилиб, тадбиркорларга тайёр ҳолда таклиф қилинади.
Бошқа ҳудудлардаги самарасиз иссиқхоналар Андижонга кўчирилиб, аҳолига лизингга берилади. Маҳаллаларга арзон уруғ ва минерал ўғит етказилади.
Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги Балиқчи ва Олтинкўлда 5 гектардан иссиқхона ташкил этиб, 100 та эҳтиёжманд оилани даромадли қилган. Энди бу Улуғнор, Пахтаобод, Хўжаобод, Марҳамат ва Андижон туманларида ҳам йўлга қўйилади. Бундай замонавий иссиқхоналарни намунавий ташкил қилган маҳалла раисларига 100 фоиз устама берилади.
Вилоятдаги сунъий сув ҳавзаларининг атиги 23 фоизида интенсив усулда балиқ етиштирилаяпти, холос. Осиё тараққиёт банкидан 15 миллион доллар жалб этиб, 320 гектарда интенсив усулда балиқ етиштириш, 500 та хонадон билан кооперация қилиш лойиҳаси ишлаб чиқилган. Мутасаддиларга бу лойиҳани назоратга олиш, умуман, республикада балиқчиликни ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Андижонда туризм салоҳияти ҳам юқори. Хонободдаги Кампировот, Булоқбошидаги Ширмонбулоқ, Хўжаободдаги Тош ота маҳаллаларида туризм масканлари ташкил қилиб, сайёҳларни кўпайтириш имконияти бор. Бу йил соҳада 125 миллион долларлик 25 та лойиҳани якунлаш, 3,5 миллион хорижий ва маҳаллий сайёҳ жалб қилиб, туризм экспортини 200 миллион долардан ошириш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда инвестиция ва экспорт масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Бу йил хорижий инвестициялар ҳажми 3,1 миллиард долларга етказилиши, 1 миллиард долларлик 23 та йирик, 321 та кичик ва ўрта лойиҳа ишга туширилиши қайд этилди. Экспортни 1,5 миллиард долларга, маҳаллийлаштириш ҳажмини 10 триллион сўмга олиб чиқиш имконияти бор.
Ҳар йили Андижондан Қирғизистонга 200 миллион долларлик экспорт бўлаяпти. Чегарадан 5 минг долларликкача бўлган маҳсулотни қўлда олиб ўтишга рухсат берилгани натижасида яна миллионлаб долларлик товар сотилаяпти. Ўзаро савдони кенгайтириш учун Қўрғонтепа ва Хўжаободда эркин савдо ва саноат зоналари ташкил қилиш таклифи билдирилди.
Вилоятдаги 360 та бўш ва самарасиз кўчмас мулкни қулай шартларда аукционга чиқариб, тадбиркорлик лойиҳаларига замин яратиш муҳимлиги таъкидланди.
Сув оқими юқори бўлган ариқ ва каналларида 75 мегаватт қувватга эга кичик ва микро ГЭСлар қуриш имконияти бор. Бунда қатнашадиган тадбиркорларга 3 йил имтиёзли давр билан, 7 йилга 12 фоиз ставкада кредит берилади.
Қурилиш ва инфратузилмани ривожлантириш бўйича ҳам вазифалар кўп. Хусусан, бу йил 9 минг 700 хонадонли 245 та кўп қаватли уй қурилади. Бу соҳада 10 минг нафар аҳолининг бандлиги таъминланади. Минг километрдан зиёд йўл ва кўприклар таъмирланади.
Хонобод – Андижон магистрал сув қувурининг қуввати етишмаслиги сабабли 6 та тумандаги 510 минг аҳолига сув етказиб беришда муаммолар бор. Шу боис Осиё тараққиёт банки иштирокида ушбу қувурнинг 2-тармоғини қуриш зарурлиги таъкидланди.
Қўшни давлатлар билан боғловчи йўлларнинг ўтказувчанлигини ошириш, Андижон шаҳри билан туманлар ўртасида жамоат транспортини ривожлантириш бўйича топшириқлар берилди.
Ижтимоий йўналишлар аҳоли турмушида бевосита акс этади. Андижонда бу йил юқори технологик жарроҳлик амалиёти улуши 40 фоизга етказилади. 15 минг нафар техникум битирувчисининг бандлиги таъминланади. 6 минг талаба дуал таълим билан қамраб олинади. Олий таълимнинг муҳандислик, тиббиёт, иқтисодиёт, аграр йўналишидаги 4 та таълим дастури халқаро аккредитациядан ўтказилади.
Шу мақсадда, жумладан, тиббиёт таълими ва туризмини ривожлантириш, маҳаллаларда туну кун хизмат кўрсатадиган хусусий тиббиёт пунктларини кўпайтириш чоралари белгиланди.
Маълумки, салоҳияти ва кўникмасини оширган мактаб директорларини рағбатлантириш йўлга қўйилган. Энди бу тизим техникумларда ҳам жорий қилинади.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан, ҳар йили Бобур шаҳрида рассомлар фестивали ўтказилади. Ғолибларга Президент совғаси сифатида автомобиль берилиши эълон қилинди.
– Бугун Андижон ривожини янги босқичга кўтариш бўйича энг муҳим вазифаларни белгилаб олдик, барча масалаларга тўхталиб, вилоят учун зарур маблағларни ҳам ҳал этдик, – деди Шавкат Мирзиёев. – Агар барчамиз бир бўлиб, ҳамжиҳат бўлиб иш олиб борсак, ютуқларимиз янада кўпаяди, биз забт этолмайдиган марранинг ўзи бўлмайди, Андижон янада обод бўлади.
Йиғилишда Бош вазир ўринбосарлари, вазирлар ва бошқа мутасаддилар ўз йўналишлари бўйича ахборот берди. Вилоят ҳокими, 16 та шаҳар ва туман ҳокими аҳоли ва тадбиркорларни ҳар куни эшитиб, ҳозирги суръатни сақлаб қолиши, дунёдаги иқтисодий тебранишлар шароитида фавқулодда масъулият олиши лозимлиги таъкидланди.

Opportunities identified to elevate Andijan to a new development level
It was noted that the spirit of New Uzbekistan reaches every district and every mahalla in Andijan. Last year over 4 thousand new entrepreneurs started operations in the region. Employment of 450 thousand people was ensured.
1.5 million square meters of housing and 850 thousand square meters of non-residential facilities were built in the region. Owing to this, last year the volumes of trade and services grew by 13 percent, industry - by 7.5 percent.
However, life does not stand still. There are great economic opportunities, new projects and initiatives in Andijan.
At the meeting the tasks on support of small and medium entrepreneurship, increase of investments and export, development of construction and social sphere were discussed.
Above all, the possibility to ensure economic growth in the region at least 6 percent in 2025, bring the gross regional product to 105 trillion soums, provide employment for 305 thousand people, lift 150 thousand people out of poverty has been outlined.
For instance, the machine-tool industry is well established in Andijan. However, over the past two years, equipment worth $1 billion has been imported to the region. If the production of such equipment inside the country is mastered, it will become an additional source of income for the economy and provide new jobs. It is necessary to support such initiatives of entrepreneurs, assist them in obtaining certificates and necessary parts.
Centers of machine-building and design production will also be created. Technical parameters of imported equipment demanded in the industry will be studied and alternatives for local enterprises will be proposed. Soft loans worth 5 billion soum will be allocated to the entrepreneurs willing to localize such equipment.
There are 13 thousand hectares of hilly terrain in the region where crops can be grown by bringing water. But using pumps to supply water to such lands requires energy costs. Therefore, financial instruments will be applied to install solar panels. An intensive orchard and industrial-type vineyard will be planted on 300 hectares in Kurgantepe.
Inefficient greenhouses from other regions will be transferred to Andijan and leased to the population. Cheap seeds and mineral fertilizers will be delivered to the mahallas.
The Ministry of employment and poverty reduction organized greenhouses on 5 hectares in Balykchy and Altynkul districts, thanks to which 100 families in need started to receive income. This experience will now be implemented in Ulugnor, Pakhtaabad, Khojaabad, Markhamat and Andijan districts. Chairmen of mahallas that organize such modern greenhouses in an exemplary manner will be paid a 100 percent bonus.
Currently, only 23 percent of the region's artificial reservoirs are used for intensive fish farming. A project has been developed to attract $15 million dollars from the Asian Development Bank for intensive fish farming on 320 hectares and cooperation with 500 households. Instructions were given to take the project under control and develop fish farming in the republic as a whole.
Andijan has a high tourist potential. In Kampirovot mahallas of Khanabad, Shirmonbulok of Bulakbashi and Tosh-ota of Khojaabad districts it is possible to create tourist facilities and increase the flow of tourists. This year the task is set to complete 25 projects worth $125 million in tourism, attract 3.5 million foreign and local tourists and increase tourism exports to $200 million.
Special attention at the meeting was paid to investments and exports. This year the volume of foreign investments will amount to $3.1 billion, 23 large and 321 small and medium projects worth $1 billion will be launched. There is an opportunity to increase export to $1.5 billion, the volume of localization - up to 10 trillion soums.
Products worth $200 million are exported annually from Andijan to Kyrgyzstan. In order to expand mutual trade it was proposed to create free trade and industrial zones in Kurgantepe and Khojaabad.
The importance of auctioning 360 inefficiently used real estate objects in the region and creating conditions for entrepreneurial projects was noted.
Construction of small and micro hydroelectric power plants with a total capacity of 75 megawatts is possible on ditches and canals with high flow rate. Entrepreneurs participating in this will be given loans for 7 years at 12 percent with a grace period of 3 years.
Tasks on the development of construction and infrastructure were also discussed. This year it is planned to build 245 apartment buildings for 9,700 apartments, which will provide employment for 10 thousand people. More than 1000 kilometers of roads and bridges will be repaired.
Due to lack of capacity of main water pipeline Khanabad-Andijan 510 thousand people experience difficulties with water supply in six districts. In this regard, it was emphasized that it is necessary to build a second line of the water pipeline with the participation of the Asian Development Bank.
Instructions were given to increase the capacity of roads connecting the region with neighboring states, develop public transport between Andijan city and districts.
Social areas directly affect the life of the population. The share of high-tech surgical operations in Andijan will reach 40 percent. Employment will be provided for 15 thousand graduates of technical schools. 6 thousand students will be covered by dual education. Four higher education programs in engineering, medicine, economics and agrarian sphere will be internationally accredited.
In this regard, measures will be taken to develop medical education and tourism, increase the number of 24-hour private medical stations in mahallas.
As is known, there is a system in place to reward school principals who have improved capacity and efficiency. Now this system will be introduced in technical schools as well.
At the initiative of the President, a festival of artists will be held every year in the city of Babur. The winners will be awarded with the President's gift - cars.
- Today we have outlined the most important tasks to bring Andijan to a new stage of development, highlighted all topical issues, identified the necessary funds for the region, - said Shavkat Mirziyoyev. - If we all work together, united, our successes will be multiplied, there will be no heights we cannot reach, Andijan will become even more prosperous.
At the meeting deputy Prime Ministers, ministers and other responsible persons presented information on their fields. It was emphasized that hokims of the region, hokims of 16 cities and districts should meet daily with the population and entrepreneurs, maintain the current pace, take responsibility in the conditions of global economic fluctuations.