2025-04-16 08:30:00 / Vazirlik yangiliklari
O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibida Raqamli texnologiyalar vazirligi rahbariyati Amerika Qo‘shma Shtatlariga xizmat safarini amalga oshirmoqda.
Safar doirasida Nyu-York shahridagi BMT Bosh qarorgohida yig‘ilish tashkil etildi. Unda 2025-yil 23–25-iyun kunlari Samarqand shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan BMT Davlat xizmatlari forumi (UN Public Service Forum –2025)ga tayyorgarlik ishlari va O‘zbekistonda IT sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar yuzasidan taqdimot bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda mazkur forum BMT tuzilmalari, xalqaro tashkilotlar va turli mamlakatlar vazirlari ishtirok etadigan yuqori darajadagi plenar sessiyalar, amaliy seminarlar hamda O‘zbekiston tajribasini namoyon etuvchi milliy keyslar taqdimoti bilan boyitilgan yirik xalqaro va nufuzli tadbirga aylanishi qayd etildi.
Shuningdek, tadbirda boshqa davlatlarning yuqori martabali vakillarining forumda ishtirok etishi, xususan, Nyu-Yorkdagi BMTning doimiy vakilliklari bilan yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Forumning nafaqat davlat tashkilotlari, balki ilmiy-akademik doiralar, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, IT-kompaniyalar hamda fuqarolik jamiyati vakillarini ham qamrab olishi muhim ekani alohida ta’kidlandi.
Tadbir yakunida BMT Bosh kotibining yordamchisi Navid Xanif tomonidan O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan izchil raqamli islohotlar, elektron hukumatni joriy etish va davlat xizmatlari sifatini oshirish borasidagi chora-tadbirlar yuqori baholandi. Shuningdek, O‘zbekiston Markaziy Osiyodagi ilg‘or islohotlar namunasi sifatida qayd etildi. Forumning Samarqandda o‘tkazilishi mamlakatning xalqaro maydonda tobora ortib borayotgan nufuzining yana bir misoli sifatida e’tirof etildi.
Shu bilan birga, UNDESA (BMT Iqtisodiy va ijtimoiy masalalar bo‘yicha departamenti) O‘zbekistonning global reytinglar va indekslarda faol ishtirok etishi, ochiq, barqaror va samarali davlat institutlarini shakllantirishga qaratilgan tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini bildirdi.

Preparations for the “UN Public Service Forum – 2025” Discussed at the United Nations
Senior officials from the Ministry of Digital Technologies of Uzbekistan, currently on a business visit to the United States, participated in a meeting at the United Nations Headquarters in New York to discuss preparations for the 2025 UN Public Service Forum.
During the session, a presentation was delivered on Uzbekistan’s ongoing digital reforms and the organizational efforts underway for the UN Public Service Forum, which is scheduled to take place in Samarkand from June 23 to 25, 2025.
The forum is expected to be a significant international event featuring high-level plenary sessions, practical workshops, and national case presentations that will highlight Uzbekistan’s experiences in public administration and digital transformation. The event will include participation from UN agencies, international organizations, and ministers from various countries.
Discussions also addressed the participation of senior foreign officials and the cooperation being developed with permanent missions to the UN in New York.
The importance of involving not only government bodies but also representatives from academia, international and regional organizations, IT companies, and civil society was emphasized to ensure an inclusive and impactful forum.
Concluding the meeting, UN Assistant Secretary-General Navid Hanif commended Uzbekistan’s efforts in advancing digital governance, implementing e-government solutions, and enhancing the quality of public services. He described Uzbekistan as a leading example of reform in Central Asia and acknowledged the upcoming forum in Samarkand as a reflection of the country’s increasing role in international affairs.
UNDESA (United Nations Department of Economic and Social Affairs) also affirmed its support for Uzbekistan’s initiatives aimed at improving its standing in global indices and building open, resilient, and effective public institutions.